Politika přístupu a otevřeného přístupu
Pozorování prováděná CTA budou sloužit komunitě nejméně 1000 uživatelů a je možné očekávat velký přetlak poptávky nad nabídkou pozorovacího času. Proto musí být CTA schopno efektivně zpracovávat velké množství interních i externích návrhů na pozorovací cíle. CTA plánuje postupovat podle zkušeností z ostatních velkých astronomických observatoří a vyhlašovat pravidelné výzvy k podání návrhů, které pak budou vyhodnocovány pravidelně obměňovanou skupinou nezávislých mezinárodních expertů. Předpokládají se různé typy návrhů v závislosti na charakteristikách konkrétních projektů (cílená pozorování, přehlídkové projekty, víceoborová pozorování v koordinaci s jinými observatořemi, časově kritické projekty, a příležitostná či pravidelná pozorování). V závislosti na konkrétnch vědeckých požadavcích je možné, že pole dalekohledů bude pro některé případy rozděleno na podmnožiny, aby mohlo probíhat několik různých pozorování paralelně. Česká skupina bude sloužit jako lokální kontaktní místo, pomáhat žadatelům s kontakty na zahraniční vědce a mezinárodní instituce, a v případě potřeby pomáhat s šířením výzev mezi národní instituce. Teoretici a astrofyzici z celého světa budou mít také možnost analyzovat publikované výsledky stěžejních vědeckých programů CTA (core science programs).
Přístup uživatelů bude organizován následujícím způsobem: tzv. Science operation centre vyhodnocuje, vybírá a řadí návrhy pozorovacích cílů, tzv. Operation centre plánuje a provádí pozorování a nakonec tzv. Data centre zpracovává a distribuuje napozorovaná data uživatelům. Všechna tři centra zůstávají v úzkém kontaktu během celého procesu pro optimalizaci vědeckého výstupu.
Pozorovací čas bude rozdělen mezi stěžejní vědecké programy (přehlídky a další pozorovací cíle CTA) a čas věnovaný volnému přístupu, kde bude moci o pozorování požádat každý vědec z účastnické země. Poměr mezi těmito dvěma druhy pozorovacího času se bude s časem vyvíjet. V počátečních fázích provozu bude většina pozorovacícho času vyhrazená partnerským instucím, které se účastnili budování CTA. Přesto i v tomto období bude věnován podstatný prostor návrhům z volného přístupu tak, aby mohly být realizovány excelentní návrhy vědecké komunity. Po několika letech vzroste podíl veřejného přístupu přibližně na polovinu. Specifické podrobnosti rozdělení pozorovacího času jsou stále předmětem diskuzí a bylo připraveno několik předběžných dokumentů a návrhů. Stejně tak jsou připravována konkrétní schémata pro výběr a hodnocení návrhů pozorovacích cílů. Komunita potenciálních žadatelů o pozorovací čas v České Republice čítá přibližně 40 vědců, z nichž většina se bude také podílet na stěžejních vědeckých programech. Velikost mezinárodní komunity dosahuje 1400 vědců a stále se rozrůstá.